Medvehagymás pesztós gnocchi
Kipróbáltátok már a medvehagyma pesztót? Akkor készülhet is belőle ebédre egy pesztós gnocchi - természetesen házi gnocciból. 😉
A gnocchi készítéssel az a helyzet, hogy az ember nehezen áll neki, mert lehet kapni készen is, és ha jó minőségűt találsz, valószínű, hogy nincs telenyomva minden vacakkal. Viszont egyrészt a házi még így is sokkal finomabb, másrészt az ára is a töredéke. És bár elsőre talán bonyolultnak tűnik, egyáltalán nem az. Sőt, ha épp úgy alakul, a maradék krumplipüré is új köntöst kaphat a gnocchi személyében.
Ez egy klasszikus alaprecept, de a variációk sora végtelen: pl. tehetsz bele is a medvehagyma pesztóból, vagy a krumpli egy részét lecserélheted brokkolira (ez utóbbi csemete kedvence – néha magam sem értem, hogy lehet ekkora mázlim vele 😃), de akár sütőtökre is (ez meg én kedvencem …).
A szósszal kb. ugyanez a helyzet: pirítsd meg vajon néhány levél zsályával, és szórd meg parmezánnal. Vagy készíts hozzá paradicsomszószt, de akár aszalt paradicsommal és kapribogyóval is feldobhatod… amivel csak szeretnéd.
A jó gnocchinak egy titka van, méghozzá az, hogy nem szabad rommá gyúrni. Elég csak annyira, hogy összeálljon. Minél tovább gyúrod, annál több lisztet vesz fel, és pik-pakk pingpong labdát készítesz belőle... Ragad a tészta? Igen, de sebaj, csak lisztezd be a kezed és a deszkát. Ne belegyúrd, csak borítsd be vele.
Használj inkább sütni való (sárga) burgonyát, aminek magasabb a keményítőtartalma, és könnyebben pürésíthető. Ha ezeket betartod, remek kis gnocchit dobhatsz össze otthon. Ha elsőre mégsem úgy alakul, ahogy szerenéd, ne add fel, mert olyan sokoldalú ez a kis krumplinudli, hogy kár lenne, ha feledésbe merülne.
Szóval a lényeg: a gnocchi jó kis darab!
Elkészítés:
- A krumplit főzd meg héjában, és hagyd langyosra hűlni. Majd törd össze villával vagy krumplinyomóval, és kiterítve hagyd teljesen kihűlni.
- Add hozzá a tojást, a lisztet és a sót, és gyors mozdulatokkal gyúrd össze. Oszd 4 részre – így könnyebb vele dolgozni – és bőven lisztezett felületen sodorj belőle kb. 1,5 cm átmérőjű hengert. Éles késsel vágj belőle kb 2 centis darabokat. Ha csak itthon készítem, nem szoktam a formázással vacakolni, megy egyből a deszkáról a vízbe. Most egy bordázón végiggörgettem a nudlikat, hogy csinosabbak legyenek. Ha nincs ilyened (lássuk be, nem egy hagyományos háztartási darab 😜) egy villa is tökéletesen alkalmas a célra. Ennek egyébként nem csak a külcsín a szerepe, hanem a recékben jobban megtapad a szósz. Tégy így az összes tésztával.
- Ha kész vagy a formázással, mehet is a forrásban lévő, sós vízbe néhány percre. Ha feljött a tetejére, adj neki még egy percet, és már szűrheted is le (a nagyobb adagot készítesz, több körben főzd meg, hogy ne nyomorogjanak a vízben) vagy rakhatod egyből az előkészített szószba. Ha ellenőrizni akarod, hogy megfőtt-e, vágj ketté egy darabot, a közepén látni fogod, hogy hogy áll a dolog.
- A fenyőmagot száraz serpenyőben, alacsony lángon pirítsd meg, és tedd félre.
- A pesztót tedd serpenyőbe, add hozzá a tejszínt és a parmezánt, és forrald össze. Ha nagyon sűrűnek találod, egy kis tésztafőző lével hígítsd. Borítsd bele a kifőtt gnocchit, és tulajdonképpen kész is vagy. Tálald fenyőmaggal és parmezánnal megszórva.
Jó étvágyat! ☺️
Receptek a Magosboltból - szívvel és szenvedéllyel!
Fotó és recept: Romics Bea / szotyicreations.hu
Hozzávalók
- 500 g burgonya
- 1 db tojás
- 100 g liszt
- ½ tk só
- A medvehagyma pesztós gnoccihoz:
- 2-3 ek medvehagyma pesztó
- 100 ml főzőtejszín
- 2 ek reszelt parmezán
- kb. 50 ml tésztafőző víz (opcionális)
- 2-3 ek fenyőmag a tetejére
- parmezánforgács a tetejére