Durumliszt
Ha szereted az olasz tésztákat, akkor biztosan ismered a durumlisztet, hiszen jellemzően az olasz tészták legfőbb alapanyaga.
A durumliszthez a magas fehérjetartalmának köszönhetően tojást sem fontos adni, mégis kiváló száraztészta készül belőle. Csak egy kis víz és durumliszt: és kész a pasta! Egyébként a durum latin eredetű szó, aminek a jelentése kemény. Nem véletlen az elnevezés, hiszen a búzafajok közül a durumnak vannak a legkeményebb szemei, a magfehérje igen ellenálló, ezért nehezen őrölhető.
A durumliszt a hagyományos búzaliszthez képest sokkal több rostot tartalmaz, ami az emésztésünkre kedvezően hat, a glikémiás indexe viszont alacsonyabb. A magas fehérjetartalmát már említettük, de jelentős a vitamin- és ásványianyag-tartalma is. Gazdag B, A és E vitaminban, ásványi anyagok közül pedig vas, magnézium, cink, foszfor, kálium, szelén, és réz is van benne.
És hogy mire használhatod? Makaróni, spagetti, lasagne, fusilli, penne, pappardelle, tagliatelle, cannelloni - csak néhány száraztészta fajta, amik készülhetnek durumlisztből. Ráadásul, jellemzően ezek a tészták nem tartalmaznak tojást, így a tojásallergiások és a vegánok is bátran fogyaszthatják őket. Természetesen léteznek ezekből a durum tésztákból tojással készült változatok is, ezek a ritkábbak, és hát aki szereti a tésztát, annak mindenképp érdemes kipróbálnia őket!
Durvára őrölve, vagy hántolt őröletlen búzadara formában készülhet belőle kuszkusz, bulgur és piláf is. És természetesen kenyerekhez is felhasználhatjuk, de nehezebben kel meg a belőle dagasztott tészta, így általában keverik más lisztekkel. Azonban egy nagyon jó alapanyagról van szó, így mindenképp érdemes vele sütni-főzni, például zsömlét, pogácsát, nokedlit, kekszet, vagy tortát is készíthettek a segítségével.