Tészták
A tészta az egyik legkedveltebb, legegyszerűbben és leggyorsabban felhasználható alapanyag a konyhában, világszerte óriási népszerűségnek örvend.
A tészta alapvetően egy nagyon egyszerű dolog, hiszen a liszhez egy kis vizet adunk, esetleg tojást, és már (majdnem) készen is van a tészta. Amit aztán ezerféleképpen lehet formázni, hiszen lehet belőle fodros kocka, spagetti, lasagne, szarvacska, penne, fusilli, csusza vagy cérnametélt tészta is. Egészen pontosan a száraztésztáról beszélünk, ami az élelmiszeripar egyik legnagyobb találmánya, mert néhány perc alatt ezekből a tésztákból rengeteg fajta, ráadásul nagyon finom ételt el tudunk készíteni.
Ettől függetlenül tészta és tészta között óriási különbség is lehet, hiszen alapja lehet valamilyen búzaliszt, amihez ezután vagy vizet, vagy tejet adunk, és még esetleg tojást is. Egyéb növényi lisztekből is készülhet tészta a búzán kívül, ez elsősorban a lisztérzékenyek számára fontos, és az elkészítési és felhasználási módok is pont ennyire változatosan alakulnak.
A liszten kívül a másik a legfontosabb besorolási mód a tészták összetételénél, hogy tartalmaznak-e tojást vagy sem. Az olasz tészták, és általában a durum búzából készült tészták nem tartalmaznak tojást.
Hagyományosan a legelterjedtebb tészták búzalisztből illetve durumlisztből készülnek, de manapság már szép számmal akadnak kukoricalisztből, rizslisztből vagy egyéb alternatív lisztből készült tészták is. Az ázsiai konyha térhódításával már nálunk is egyre elterjedtebbek a különböző rizstészták.
A tészta felhasználási módja pedig igazán sokszínű, szinte nincs is olyan kategória, ahol ne tudnánk egy jó kis tésztás ételt felhasználni. Főételként kultúránként, országonként is nagyon sokszínűen készítik el. Ha csak az olasz konyhára gondolunk már soroljuk is a legjobb tésztás ételeket: bolognai spagetti, lasagne, carbonara, pestos, zöldséges vagy tonhalas tészta, töltött cannelloni, sajtos makaróni.
A tészták salátákba is tökéletesek, de például a magyar konyha előszeretettel használja őket levesbetétnek is, na és persze megkerülhetetlenek pörkölttel tálalva! Rakott formában például a tésztákból varázslatos egytáéltelek készülnek. Persze édesen is kihagyhatatlanok, gondoljunk csak a grízes, vagy a mákos tésztára, nem is beszélve a vargabélesről, ami szélesmetélt segítségével készül! Ide sorolhatjuk még a káposztás tésztát is, bár ez az étel kicsit kakukktojás tud lenni, hiszen még viták is kirobbanak miatta a kardinális kérdés miatt: édesen vagy sósan együk?