Magliszt
Ha már a magosbolt oldalán jársz, akkor nem maradhat ki, hogy megnézd magliszteket, találsz belőlük jó párat.
A magliszteket a különböző búzából készült lisztek helyettesítésére is használhatjuk, de az utóbbi évek egyre növekvő kereslete miatt már nemcsak helyettesítő szerep jut nekik, hanem sokszor elviszik a főszerepet is!
A klasszikus maglisztek, mint például a tökmag, szezámmag, lenmag vagy mandulaliszt úgy készül, hogy a magokat hidegen sajtolják és olaj készül belőlük, és az így megmaradt olajtalanított alapanyagból készül a liszt.
Így nagyon értékes termékeket kapunk, ugyanis a maglisztek tartalmazzák a magvak tápanyagait, ásványi anyagait, valamint rostokat és fehérjét is, és könnyen lehet velük dolgozni, ami szintén nem utolsó szempont. Előállításuk során sajtolják őket, így ezek a lisztek már csak kis mennyiségben tartalmazzák a magvak olajait. Manapság azért is jutnak egyre kiemelkedőbb szerephez, mert gluténmentesek.
A tökmaglisztnek is például magas a fehérjetartalma, emelett viszont alacsony a szénhidrát és zsírtartalma. Az előbbiért a vegetáriánusoknak ajánlott, az utóbbi miatt a diétázók is beépíthetik az étrendjükbe. A lenmagliszt kiváló rostforrás, így például felhasználásával segíthetjük a normál bélműködést. A szezámmag és a belőle készült liszt nagyon jó kalciumforrás, és számos más nyomelemet és ásványi anyagot is tartalmaz.
A mandulaliszt pedig a macaron nevezetű sütemény térhódításával vált közismertté, nem véletlenül, mert talán az egyik legjobb gluténmentes sütemény is! Bár fogyasztásánál pont az az érdekes, hogy nem is merül fel az emberben, hogy mentes sütit eszik. A mandulaliszt is alig tartalmaz szénhidrátot, viszont gazdag fehérjében és zsírokban, és szuper palacsintát lehet belőle készíteni.
A kókuszliszt a kókusz húsából készül, amit szintén zsírtalanítanak, majd ezután őrlik lisztté. Lisztként is megőrzi a kókuszra jellemző aromáját, így inkább sütik, palacsinták, édes tészták készítésére tökéletes választás. Édes szószok, és mártások készítéséhez is ideális.