Tönkölybúzapehely
várható kiszállítás: 2024-09-24, kedd
- +4235
Termék leírása
A tönkölybúzát már a középkorban is ismerték és szerették az emberek, később azonban a nagyobb terméshozamú és könnyebben betakarítható gabonafajták vették át a helyét. Manapság újra egyre népszerűbb, mivel sokan keresik a búza tiszta, egészségesebb alternatíváit.
Ráadásul megtermelni sem nehéz: kifejezetten szívós búzafajta, ami gyengébb talajon is jó termést hoz, jól tűri a szélsőséges időjárási viszonyokat is, és kifejezetten ellenálló a gyomokkal és a kártevőkkel szemben.
A tönkölybúzapehely egészségügyi előnyei
A tönkölybúza a modern búzafajtákhoz képest kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkezik:
- magas ásványianyag- és vitamintartalommal bír
- kiváló tápértékű
- segíti az emésztést
- esszenciális aminosavakban gazdag
- magasabb a sikértartalma
- fehérjetartalma kétszerese a többi búzafajtának
- könnyebben emészthető
- kevesebb a szénhidráttartalma
- alacsonyabb a glikémiás indexe
Kiemelkedően gazdag B- és E-vitaminban, valamint vasban, mangánban, kalciumban, káliumban, magnéziumban, fluorban, cinkben, rézben, szelénben és rostban - fogyasztásával tehát erősíthetjük immunrendszerünket és sokat tehetünk általános egészségünkért is.
Tönkölybúzapehely a konyhában
A tönkölybúzapehely konyhai felhasználása igen sokrétű! Remek egészséges alapanyag, amit mindenképp érdemes felhasználni, és beépíteni az étkezéseinkbe.
Hogyan használjuk a tönkölybúzapelyhet? Hoztunk pár konkrét tippet:
- Kásák, müzlik: Elég, ha csak beáztatjuk tejben vagy joghurtban máris kész a tápláló reggeli. Érdemes megfőzni is, ezáltal könnyebben emészthetővé válik, és jobban hasznosulnak a benne lévő tápanyagok. Főzés vagy áztatás után a tönkölybúzapelyhet édesíthetjük, adhatunk hozzá aszalt gyümölcsöket vagy magvakat, de akár ízesíthetjük fűszerekkel is - így igazán komplex és tápláló reggelit (vagy akár ebédet és vacsorát) varázsolhatunk néhány perc alatt az asztalra.
- Granolák: Süssük meg egy kis mézzel és olajjal, így ropogós granolát kapunk belőle! Tejjel, joghurttal felöntve - vagy akár a fentebb leírt módon tovább gazdagítva - tökéletes reggeli lesz.
- Pékáruk: Kenyerek, sütemény és muffinok tésztájába is belekeverhetjük.
- Levesek, saláták: A leveseket vagy a salátákat is tartalmasabbá tehetjük vele.
- Panír: Darabosra vagy finomra őrölve panírként is remekül működik.
- Energiaszelet/müzliszelet: Magvakkal, aszalt gyümölcsökkel és természetes édesítőszerek segítségével fantasztikus energia- vagy müzliszeleteket készíthetünk belőle. Egy olyan egészséges harapnivalót, amit egyszerűen magunkkal tudunk vinni bármikor, bárhová, így sportolás előtt vagy után, kirándulás alkalmával vagy a munkában is jól jön, de a gyerekek is szívesen fogják majszolgatni tízóraira, uzsonnára.
Hogyan készülnek a natúr gabonapelyhek?
A natúr gabonapelyhek úgynevezett hengerelési eljárással készülnek, azaz a gabonaszemeket gőzzel megpuhítják, majd szétnyomják. Az eredményül kapott lapos pelyhet végül szárításnak vetik alá. Ez az előállítási mód kiváló, mert megőrzi a gabona rostban gazdag összetételét és a benne található tápanyagokat. Áztatás vagy rövid főzés után már fel is használható a konyhában, mint finom és egészséges alapanyag.