Sós pörkölt kesudió
várható kiszállítás: 2024-10-16, szerda
- +4235
Termék leírása
Tartalmaz:
A, B2, B3, B6, E vitamin, magnézium, kalcium, kálium, vas, réz, cink, szelén, jód, foszfor, béta-karotin, folsav, mangán.
Miért jó?
A kesudió fogyasztása a szervezetünk számára nagyon sok hasznos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, gazdag telítetlen zsírokban és fehérjékben, telített zsírsavakban viszont szegény, és koleszterint sem tartalmaz. Telítetlen zsírsavai csökkentik a keringési betegségek és a szívproblémák kockázatát.
Kalcium és magnézium tartalma kiemelkedően magas, és együtthatásban még jobban hasznosulnak. Nagyon fontosak az egészséges csontozat fenntartásában, csontritkulás esetén is nagyon nagy segítséget nyújtanak.. A fogakat és a fogínyt is erősítik, de jót tesznek az izomzatnak, a körömnek és a hajnak is.
Magas magnézium tartalma véd még a magas vérnyomástól, a hirtelen fellépő izomgörcsöktől, segít a migrén és a fejfájás enyhítésében. Idegesség esetén is nyugtatóan hat, jó stressz oldó, nyugtató hatása az alvást is segíti.
Antioxidáns hatású E vitamin tartalma is igen magas, ami segítséget nyújt a rákmegelőzésben. A kesudió esetében főleg a vastagbélrák kialakulásának esélyét csökkenti.
Napi fogyasztása segít meggátolni az epekövek kialakulását is. Saját vastartalma mellett a kesudió segíti a vas felszívódását is a szervezetben, nagyon jó természetes jódforrás, cinktartalma erősíti az immunrendszert is. A legújabb kutatások a kesudió fogyókúrára gyakorolt jótékony hatásáról számolnak be. Gazdag B vitaminokban, a rendszeres (de mértékletes) fogyasztása szabályozza az étvágyat, csökkenti az éhségérzetet, magas rosttartalma segíti az emésztést is.
Felhasználása:
A sós pörköltkesudiót leginkább önmagában rágcsálva fogyasztjuk, de népszerű még sör és borkorcsolyának is. Pirítva salátákat és krémleveseket is gazdagíthatunk vele, puha és mégis ropogós tulajdonsága miatt keleti konyhában köretekbe –rizsbe, tésztákba, zöldségekbe- előszeretettel használják. Készíthetünk belőle vajat is sós formában, és felhasználhatjuk szószokhoz, mártásokhoz is.
Érdekesség:
A kesudio fa igazi termése a kesualma. A húsos „gyümölcs” a virágkocsány megvastagodásából származik, körte alakú, lágy húsú, lédús, zamatos, édeskésen savanyú, sárga vagy vörös héjú termés. Ennek a csúcsán ül a sokkal kisebb, ámde valódi termés, a kesudió. Bár a kesualmát ritkán használják fel, de Brazíliában mégis rendszeresen fogyasztják. Főleg a levét, frissen vagy erjesztve is isszák, de befőttet, dzsemet, szörpöt is készítenek belőle.