Marcipános húsvéti nyuszi kalács
Nincs is jobb, reggelire egy szelet friss kalácsnál, pláne, ha a pihe-puha a tészta és még marcipános meglepetést is rejt magában. Húsvét tájékán pedig még az asztal dísze is lehet ez a kis egyszemélyes, nyuszi alakú buci.
A gyerkőcök biztos imádni fogják, de biztos vagyok benne, hogy a család többi tagjának az arcára is mosolyt csalsz majd.
Ez a tészta nem túl édes, leginkább a fel-felbukkanó lágy marcipán falatok miatt érzed mégis annak. (…bár az én kedvenc részem a picit kifolyt és megpirult marcipán…) Vajjal és lekvárral, de akárcsak egy bögre kakaóval is remek darab.
Imádom a kelt tésztát. Hogy puha, könnyű, levegős… és ha jól meg van dagasztva, igazi meglepetéseket tud okozni a kisült forma. Pár évvel ezelőtt – talán pont húsvétra – készítettem kis, madár alakú zsemléket. Formázásnál igazi kis cuki-dundi darabok lettek, amik aztán a sütőben hirtelen saját életre keltek. Maradjunk annyiban, hogy ezután sok mindenre emlékeztettek, de a madárka nem szerepelt köztük… 😁
A nyuszi formánál is fontos, hogy sokkal, de sokkal vékonyabbra és kisebbre formázd a tésztát, mint azt a végeredményen látni szeretnéd.
A marcipánt lereszeltem, és így forgattam a tésztába. Így nem csak elvétve találkozol majd vele, hanem szinte minden falatra jut belőle. Viszont ennek az a hátránya, hogy a tészta felülete nem lesz annyira sima, mint például egy briós esetében. Viszont cserébe sokkal finomabb.
Az elkészítése egyáltalán nem bonyolult, csak készíts egy nagyjából 35 cm hosszú, 1 cm vékony tészta”kukacot”, hajtsd ketté, csavard meg a szárát, formázd meg a füleket, és tedd a helyére a nyuszifarkat is. Ebből a mennyiségből 10 darab közepes méretű nyuszkó lett, de persze készíthetsz kisebb darabokat is.
Ha pedig nem akarsz a formázással vesződni, készíts belőle fonott kalácsot. A tésztát oszd 3 egyenlő részre, és nyújtsd kb 45x30cm-es téglalappá. Nagylyukú reszelőn reszeld rá a tésztára egyenletes a marcipánt. Tekerd fel, és így fond össze a három részt. A marcipán krémesre sül majd a tésztában, és bár nem igazán látszik, de igazi meglepetés lesz majdnem minden falat. 🙂
Ha összefontad a tésztát, letakarva keleszd kb 50 percet, majd kend le felvert tojással, és 200 fokra előmelegített légkeveréses sütőben 25 perc alatt süsd meg. Félidőben takard le, mert a teteje hajlamos odakapni.
Így is-úgy is isteni finom, biztos nem marad belőle egy morzsa sem! 🙂
Elkészítés:
- A marcipánt reszeld le a nagy lyukú reszelőn, és tedd félre.
- A tejet langyosítsd meg, szórd bele a cukor negyedét, és morzsold bele az élesztőt. Ha felfutott, a - marcipán kivételével – többi hozzávalóval együtt dagassz belőle sima, fényes tésztát. Végül forgasd bele a marcipánt is. Ha géppel dagasztasz, a marcipános részt már mindenképpen kézzel csináld, mert a gépben csak összeáll, nem oszlik el egyenletesen. Gombolyítsd ki, és letakarva hagyd, hogy kb. 40 perc alatt a duplájára keljen.
- Borítsd enyhén lisztezett felületre, és oszd 10 kb. egyenlő darabra. Minden darabról csípj le egy kis golyót, ez lesz majd a nyuszi farka. Formázd meg egyenként a kalácsokat, és letakarva keleszd további 30 percet.
- Végül kend le felvert tojással, és told 200 fokos légkeveréses sütőbe. 10 perc alatt süsd aranybarnára és fényesre, majd rácson hagyd legalább langyosra hűlni.
Jó étvágyat!
Receptek a Magosboltból - szívvel és szenvedéllyel!
Fotó és recept: Romics Bea / szotyicreations.hu