Hókifli
Azt mondja a wikipédia, hogy az első ismert hókifli recept Katharina Prato 1858-ban megjelent szakácskönyvében található és linzertésztából készül, töltelék nélkül, és sütés után még forrón porcukorba forgatják. Manapság már számtalan változatban készül. Egyes receptek élesztőt, vagy sütőport használnak térfogatnövelőnek, tésztájába mandula-, dió- vagy mogyoróőrleményt kevernek, és töltik szilva-, barack-, vagy meggylekvárral, ill. dióval, mákkal vagy gesztenyével is.
Valószínűleg a legtöbb családban van hagyományos recept, ahogy már a nagyi is készítette. Nem is hiszem, hogy a hókiflinek lenne klasszikus elkészítése. Én is nagymamám receptjét készítem, aminek omlós és vékony a tésztája, és jó sok tölteléket tuszkolunk bele. Emiatt alkalmanként kicsit szétnyílik az oldala, de itthon emiatt még soha senki nem elégedetlenkedett :)
Az ilyen típusú tésztákhoz mindig sertészsírt használok, mert sokkal omlósabb lesz a végeredmény. Persze, ha idegenkedsz ettől, nyugodtan készítheted vajjal is.
Most 3 féle töltelék is készült hozzá: diós, mákos, és szilvalekváros, vagyis minden darab egy meglepetés – addig nem tudod, mi kerül a kezedbe, amíg bele nem haraptál 🙂.
A tölteléknél megadott mennyiségek egy teljes adag tésztához elegendőek, és ebből a tésztamennyiségből kb. 70 darab kifli lesz.
Elkészítés:
- A tejet langyosítsd meg, add hozzá a cukrot és morzsold bele az élesztőt, és kb. 10 perc alatt hagyd, hogy felfusson.
- A lisztet, sót és a zsírt (vajat) morzsold össze, majd add hozza a többi hozzávalót is. Gyúrj belőle sima, fényes tésztát. Ha nagyon ragad, egy kevés lisztet adj hozzá.
- Letakarva hagyd állni 1 órát. Nem nő majd a duplájára, de sokkal lágyabb lesz majd.
A töltelékek elkészítése:
Amíg kel a tészta, addig készítsd el a tölteléket.
- Mákos töltelék: A mákot keverd el a porcukorral, öntsd le a forró tejjel. Keverd el, végül add hozzá a narancslekvárt és a narancshéjat is. Ha nagyon laza, egy evőkanál morzsával sűrítsd be. Tedd félre.
- Diós töltelék: A cukrot és a vizet mérd össze, és 5 perc alatt főzz belőle cukorszirupot. Keverd hozzá a diót és a citrom vagy narancs héját, és tedd félre. Ha nagyon lazának látod, egy kis morzsa itt is jól jöhet.
- Szilvalekváros töltelék: - csak csapd fel a házi jellegű cukorhozzáadása nélkül készült szilvalekváros „dobozt”. 🙂
Sütés és töltés:
- A tésztát lisztezett felületen nyújtsd 2-3 mm vékonyra. Szaggass 6-7 cm átmérőjű korongokat, kanalazz kb. ½ teáskanálnyi tölteléket a tésztára, picit vizezd meg a szélét, hajtsd ketté, és nyomkodd össze. Igazítsd kifli formára, és mehet a sütőpapírral bélelt tepsire. Már csak kb. 69 van hátra 😉.
- 170 fokos, légkeveréses sütőben 15 perc alatt süsd készre, és ha már langyosra hűlt, forgasd porcukorba.
Jó étvágyat!
Recept a Magosboltból - szívvel és szenvedéllyel!
Fotó és recept: Romics Bea / szotyicreations.hu
Hozzávalók kb. 70 darab kiflihez:
- 500 g liszt
- 200 g sertészsír vagy vaj
- 1 ek porcukor
- 100 g tej (nem elírás, tényleg gramm!)
- 20 g élesztő
- 100 g tejföl
- csipet só
- Hozzávalók a mákos töltelékhez:
- 100 g darált mák
- 90 g porcukor
- 1 ek narancslekvár
- 30 g forró tej
- 2 ek kandírozott narancshéj apróra vágva
- Hozzávalók a diós töltelékhez:
- 100 g darált dió
- 100 ml víz
- 50 g cukor
- reszelt citrom vagy narancshéj
- Hozzávalók a szilvalekváros töltelékhez:
- cukor hozzáadása nélkül készült szilvalekvár