Citromos rizottó garnélával
Ki ne ismerné a rizottót, az olaszok egyik kedvenc ételét. Könnyen elkészíthető, remekül variálható, köretként, de akár önálló fogásként is megállja a helyét.
A jó rizottó krémes, mégis roppanós, és ha betartasz néhány szabályt, gond nélkül elkészíthető otthon is, akár éttermi minőségben is.
Az első, és talán a legfontosabb, a rizs kiválasztása. Leginkább elterjedt rizs, amiből készítik, az arborio rizs, amely egy helyiségről kapta a nevét, ahol először – 1946-ban – termesztették. Bármilyen rizottó készítéséhez felhasználható, nagy szemű fajta.
Fontos! - az arborio rizst nem szabad lemosni főzés előtt, mert felpuhul, és eltávolítod a keményítőt, ami krémessé teszi majd a végeredményt.
A fehérbor: bizony, ez nem csak amolyan gourmet huncutság. A bornak, amellett, hogy mennyei ízt kölcsönöz, abban is szerepe van, hogy zsírtalanítja a rizsszemeket.
Lehetőleg használj házi alaplevet. Ha a következő adag húsleves felét elteszed, az tökéletes lesz, és mindig melegen add hozzá a főzés közben.
Bár a rizst alapvetően nem szoktuk kevergeti, hogy ne ragadjon össze, a rizottó esetében a kevergetés elkerülhetetlen. De nem kell folyamatosan, nehogy a keményítő miatt teljesen összeragadjanak a szemek. Kb. fél percenként keverj rajta egyet. Így a nedvesség is jobban elpárolog, és a keményítő is felszabadul.
… és a legfontosabb: a türelem :). A rizottónál nem tudsz mindent egyszerre összedobni és otthagyni, hogy majd elkészül, hanem fokozatosan kell adagolnod hozzá a hozzávalókat, vagyis igen, végig ott kell állni mellette. De hidd el, megéri.
Remélem még nem vettem el a kedved, mert, ha ezt a néhány dolgot betartod, biztos vagyok benne, hogy remek fogást varázsolsz majd. Ha van egy jó alaprecepted, a végletekig variálhatod, a saját ízlésedre formálva azt.
Nálam most citromos változatban készült, amihez fokhagymás garnélát tálaltam.
Elkészítés:
- A garnélát tisztítsd meg (hacsak nem úgy vetted): csípd le a fejét, fejtsd le a páncélt, és a bélcsatornát – a fekete „cérnaszálat” a hátából – is távolítsd el.
- A vajat és az olajat melegítsd fel, add hozzá az összenyomott fokhagymát. Pirítsd, amíg illatos nem lesz, majd dobd rá a garnélát. Néhány perc alatt süsd készre. Nem kell neki sok idő, szépen kifehéredik majd. Ha túl sokáig sütöd, megkeményedik, és rágós lesz.
- Végül szórd meg a finomra vágott petrezselyemmel, és a chilivel, forgasd össze és már kész is vagy.
- A olajat és a vaj felét olvaszd fel, és alacsony lángon pirítsd meg rajta az apróra vágott hagymát. Mérd hozzá a rizst, és néhány perc alatt pirítsd meg, amíg a rizsszemek enyhén kifehérednek.
- Öntsd fel a borral, és hagyd, hogy néhány perc alatt a rizs teljesen magába szívja azt. Most jöhet a meleg alaplé, fokozatosan. Mindig csak keveset adj hozzá, hogy a rizs mindig beszívja a folyadékot. Nem biztos, hogy a teljes mennyiségre szükség lesz. Kóstolj! Ahhoz, hogy tudd, mikor főtt meg a rizs, meg kell kóstolnod: akkor jó, ha már “al dente”, azaz még roppanós, de már nem kemény.
- Húzd le a tűzről, add hozzá a citrom héját, a levét, a vaj másik felét, és a parmezánt is. Fedd le, és 2-3 percet hagy állni a gőzben.
- Végül tálald a chilis garnélával, néhány szelet citrommal, és friss petrezselyemmel megszórva.
Jó étvágyat!
Recept a Magosboltból - szívvel és szenvedéllyel!
Fotó és recept: Romics Bea / szotyicreations.hu
Hozzávalók a garnélához:
- kb. 300 g garnéla
- 2 ek olívaolaj
- 2 ek vaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 ek petrezselyem
- csipet chili
- Hozzávalók a rizottóhoz:
- 150 g arborio rizs
- 100 ml fehérbor
- kb. 500 ml hús vagy zöldségalaplé
- 1 kis fej hagyma
- 1 ek olívaolaj
- 4 ek vaj
- 5 ek parmezán
- 1 db kisebb citrom héja
- 2-3 ek citromlé