Natúr héjas nagyszemű napraforgómag
várható kiszállítás: 2024-11-25, hétfő
- +4235
Termék leírása
A napraforgómag, azaz szotyola
A napraforgó magját sokféleképpen fogyaszthatjuk: pörkölve, sózva, só nélkül, vagy akár teljesen nyersen is. És a felsorolásnak ezzel még nincs vége, mert a fenti változatok léteznek héjas vagy tisztított formában is.
A napraforgó, itthon először dísznövényként terjedt el, majd ezután került át a gazdálkodásba. A növénynek két fő típusa ismert. Az egyik, aminek fehér és fekete csíkos héja van, ez a nagyobb szemű “szotyizós” változat. A másik típusából - a fekete héjúból - inkább főzőolajat készítenek! Egyébként van, aki ezt a fajtát is szereti ropogtatni, ám ebből ritka a nagyobb méretű.
A világon jelenleg mintegy 70 fajta napraforgó ismert, és bár a legtöbben a sárga virágú napraforgót ismerik, létezik piros és lila színben is.
Egészséges napraforgó
A napraforgómag hihetetlenül gazdag egészséges zsírokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, ráadásul kiváló növényi fehérjeforrás. Rendkívül magas E-vitamin tartalmának köszönhetően kiemelkedik az olajos magvak közül. Az E-vitamin nagyon fontos az egészséges bőr számára - külsőleg alkalmazva épp úgy mint elfogyasztva. Utóbbi esetben még az immunrendszerünket is támogathatjuk vele, mivel kiváló antioxidáns.
A napraforgómagban található flavonoidok és antioxidánsok csökkentik a szervezetben zajló krónikus gyulladásokat. A benne található élelmi rostok, olajsav, linolsav, fitoszterolok és E-vitamin pedig hozzájárulnak a koleszterinszint és a magas vérnyomás csökkentéséhez. Továbbá ez a mag gazdag olyan ásványi anyagokban és nyomelemekben is, mint a szelén és a cink, így - az E-vitaminnal együtt - nagyon hatékonyak a betegségek megelőzésében.
Hogyan használjuk a napraforgómagot?
Tudtad? A napraforgó növény minden része ehető, beleértve a magot, a szárat, a leveleket és a virágot is. Ennek ellenére csak a mag felhasználása elterjedt, ráadásul leginkább finom rágcsálnivaló csemegeként.
Persze ez nem véletlen, hiszen a nagyszemű és héjas napraforgómag például egyértelműen az első számú ropogtatnivaló a szurkoláshoz a sporteseményeken. De ugyanúgy jól passzol a filmezős, bekuckózós estékhez, sőt partikon, baráti összejöveteleken is nagyon szoktak örülni neki - nem utolsósorban azért, mert jól csúszik rá a sör és a bor is. 🙂 Nagyon eteti magát, az egyik szem után bontjuk a másikat, és már csak azt vesszük észre, hogy kiürült az egész tálka…
TIPP: Ha szereted az otthon készített vagy különleges finomságokat, válaszd a natúr verziót - ezt te magad is megpiríthatod a konyhában, sózhatod a saját ízlésednek megfelelően, de akár teljesen egyedivé is varázsolhatod, ha különféle fűszerekkel megbolondítod.