Mák
várható kiszállítás: 2024-10-16, szerda
Tartalmaz: B1, B2, B3, B6, E vitamin, kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, kálium, magnézium. Mire jó? A mák kifejezetten jó kalciumforrás, foszfor tartalma segíti a hatékony felszívódását. Rendszeres fogyasztása minden korosztályban kifejti jótékony hatását, hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, és szükség esetén az állapot vissza fordítására is alkalmas. Jó hatással...
- +4235
Termék leírása
B1, B2, B3, B6, E vitamin, kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, kálium, magnézium.
Mire jó?
A mák kifejezetten jó kalciumforrás, foszfor tartalma segíti a hatékony felszívódását. Rendszeres fogyasztása minden korosztályban kifejti jótékony hatását, hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, és szükség esetén az állapot vissza fordítására is alkalmas. Jó hatással van a fogképzésre is. Vastartalma is igen magas, véd a fertőzések és a vérszegénység ellen.
A mák jótékony hatással van a vérkeringésünkre is, vérnyomáscsökkentő és vérképző hatása is ismert, jót tesz az ideg és szívműködésnek, segít megelőzni a trombózis és az embólia kialakulását. Jó hatással van koleszterin szint csökkentésére és karbantartására is, növeli a szellemi teljesítőképességet, fokozza a szervezet védekező mechanizmusát. Idegerősítő, nyugtató hatással is rendelkezik, stresszes időszakokban is segítségünkre lehet.
A mákmagok béltisztító hatásuk jelentős, szinte emésztetlenül hagyják el az emésztőrendszert, fellazítják a béltartalmat, letisztítják a bélcsatornák falait, mindeközben óvják a gyomor nyálkahártyáját, így a mák számos bélrendszert érintő betegség megelőzésében segítség lehet. Használhatjuk még székletfogóként és szélhajtóként, de gyomor és bélgörcsök ellen is hatékony. Vastagbélhurut esetén azonban nem ajánlott a fogyasztása!
Ezen kívül hatékony a sebek gyógyításában, de a menstruációs zavarok terápiájában is ismert jótékony hatása.
Fontos tudni!
A mákkal –mint növénnyel- rendszeresen összefüggésbe hozott ópium tartalom már-már legendás és valós, csak egy fontos részlet rendszerint kimarad az információból: a mákszemek teljesen ártalmatlanok és kifejezetten egészségesek!!! Bár a mákmagokban is előfordul ópium, de olyan minimális mennyiségben, hogy normál mennyiségű mákfogyasztás mellett ez semmilyen befolyással, hatással nem bír az emberi szervezetre. Az az ópium tartalom, ami a mák kapcsán a köztudatban van, a termés héjában (gubójában) található, és főleg még éretlen, de a már kifejlett növény zöld állapotában tartalmazza.
A gyógyszeripar számára is fontos alapanyag az ópium, több gyógyszer alapanyagagául is felhasználják. Legismertebb összetevője az erős (és végső) fájdalomcsillapító hatású morfin, de tartalmazza még többek közt a köhögéscsillapító kodeint és a görcsoldó papaverint is. E hatóanyagok kinyerése a mákból magyar találmány: Kabay János gyógyszerész nevéhez fűződik a világszabadalom.
A népi gyógyászatban a gyermekeket „nyugtatták” a zöld terméstok forrázatával.
Felhasználási ötletek:
A magyar konyha jellegzetes terméke a mákos bejgli, de a guba és rétes is ott van a dobogón. Ezen kívül tészta, palacsinta töltelék, fagylalt és számos más étel alkotóeleme lehet. A darált mák töltelékként akkor a legjobb ízű és állagú, ha felhasználás előtt összeforraljuk kevés tejjel és mézzel, vagy cukorral (cukorbetegek édesítőporral). Főként reszelt citrom vagy narancshéjjal ízesítik, de reszelt, kicsavart alma, mazsola, sárgabarack - meggy lekvárok, és még sok minden más is passzol hozzá.
Egészben is használhatjuk, édes és sós sütemények, kalácsfélék és péktermékek tetejére szórhatjuk. Jól harmonizál a meggyel, vaníliával és a gyömbérrel is.
Az karácsonyi mákos ételek fogyasztása egy régi népi hagyományból ered, ami szerint a mákszemek a bőséget szimbolizálják.
+egy5let:
Érdemes kipróbálni szemesen is beleszórni a mákot az édes és sós sütemények, kalácsfélék és péktermékek tésztáiba, a mák szemek ropogósága legalább annyira izgalmas ezen termékek tésztájába, mint a tetejükön megszórva.
Érdekesség:
Mák csontritkulás ellen!
Szlovákiában több évvel ezelőtt egy egész temetőnyi sírt kellett exhumálni, mert áthelyezték azt a falu túlsó oldalára. Mindenki legnagyobb meglepetésére a csontok teljesen ép állapotban voltak, olyannyira, hogy tudományos vizsgálatot indítottak az okok felderítésére. Az eredmény egyszerre volt banális és megdöbbentő. Kiderült, hogy a helyi lakosság rendszeresen, heti 3-5 alkalommal fogyasztott étkezési mákot különböző ételek formájában, mivel épp a máktermesztés volt a falu egyik fő bevételi forrása. Tudományos kutatások kiderítették, hogy a mákolajban található magas foszfor tartalom jelentősen segíti a kalcium hatékony felszívódását, és a csontokba való beépülését.
A kutatások során létrehoztak két, egyenként 20-20 fős csoportot, melynek tagjai előrehaladott csontritkulásban szenvedő nők voltak. Az egyik csoport hagyományos kezelést kapott, míg a másik mákolajat szedett. Az eredmény mindenkit meggyőzött! A mákolajjal „kezelt” csoport valamennyi tagjának csontozata már 12-16 hónapos kezelést követően közel normális értéket mutatott!