Zöld (puy) lencse
várható kiszállítás: 2025-01-30, csütörtök
- +4805
Termék leírása
Mi is az a zöld/puy lencse?
A zöld lencsét azért nevezik puy lencsének is, mert a dél-franciaországi "Le Puy en Velay" környékén termesztették először. A franciák ma is nemes egyszerűséggel a szegény ember kaviárjaként emlegetik.
Színe fakó, a sötétzöldtől a barnás-sárgás-zöldig terjed. Apró méretéből következően aromája erőteljes, de íze hasonlít a hagyományos lencsére. Kicsit édesebb, enyhén „földes” ízű. Kisebb és gömbölyűbb szemű, és a héja is lágyabb.
Jótékony hatásai:
A lencse, (mint általában minden babféle) kiemelkedően gazdag nyomelemekben. Főként magnéziumban gazdag, ami nagyon fontos a teljes értékű szív- és idegrendszeri működéséhez. Magas továbbá a vas, cink, kálium, kalcium és foszfor tartalma is.
Rengeteg vitamint is rejt magában, többek között A-, B1-, B6-, B9-, B11 és E-vitaminokat.
Magas a folsav tartalma is. A folsav bevitele a szervezetbe terhesség esetén kiemelten fontos, komoly szinten támogatja a magzat fejlődését.
Fontos bioaktív anyagokat is tartalmaz, mint pl. a szaponin, a flavonoid és a fenolsav. Ezek segítenek csökkenteni az egyes rákfajták kialakulásának a rizikóját, illetve a koleszterinszintet is csökkentik.
A hüvelyeseknek köztudottan magas a rosttartalmuk, közülük viszont legkönnyebben a lencsét emészti meg a szervezetünk. Ezáltal javítja is az emésztést, és segít a vastagbélrák kialakulásának megelőzésében is.
Keményítőben szegény. Ez is, és magas fehérjetartalma is ugyancsak segíti az emésztést. Hihetetlen, de a lencsében másfélszer több fehérje van, mint a marhahúsban. (Persze, nem lehet a növényi eredetű fehérjét összehasonlítani az állati eredetűvel, ezért mindenki fogyassza saját meggyőződése szerint. Az viszont fontos tény, hogy a növényi eredetű fehérje könnyebben emészthető a szervezet számára, mint az állati eredetű)
A sok jótékony tulajdonsága mellett ne hagyjuk figyelmen kívűl a lencse „puffasztó” hatását sem. Ezt általában a lencse vastag héja okozza.
Több megoldás is létezik a probléma kezelésére:
- a legegyszerűbb, a „minél kisebb, annál jobb” megoldás :) Komolyra fordítva a szót, a puy lencse (és még ide sorolhatjuk a beluga és vörös lencséket is), jóval kisebb méretű a hagyományos változatánál, ezáltal kisebb a héja is. És így kevésbé puffaszt!
De hasznos még, ha:
- előáztatjuk, főleg ha kiöntjük az áztatóvizet, és friss vízben főzzük a lencsét
- főzés közben nem használunk fedőt, vagy legalább csak „félig fedjük le” (de az is segít, ha főzés közben letöröljük többször a fedő alját)
- de segítségül hívhatjuk a „régi népi okosságokat” is, pl. adhatunk hozzá szélhajtó fűszereket, (babérlevelet vagy köménymagot), de akár az áztató levébe, akár a főző levébe tehetünk egy kevés szódabikarbonát.
- a már puhára főtt lencse pürésítve és szitán átpasszírozva is szintén segíti a könnyebb emésztést, mivel ezáltal is megszabadulunk a probléma okozójától, a lencse héjától.
Felhasználása:
Jó hír: áztatás nélkül is megpuhul, kb. 25 perc alatt. Nem fő szét, ezért kiváló salátának is. Nagyon jól illik hozzá a friss kakukkfű.
A lencse legtöbbször a hagyományos újévi lencseételek elkészítésekor kerül elő.
Levesnek ragunak, de akár felfújtként is megállja a helyét, nagyon izgalmas saláta és főzelék variációkat is lehet vele alkotni.
A zöldségekkel párolt lencse például kiváló körete lehet egy grillezett, füstös sertés fleckennek, vagy akár a bárányborda mellé is jól passzol. De bármilyen hússzelet, csülök, füstölt hús vagy újévi sültmalac, de még halételek méltó körete is lehet.
Az újévi lencsehagyományok tökéletes alkalmat kínálnak a lencsefogyasztáshoz, de ne csak újévkor, hanem egész évben fogyasszuk a lencsét!
Érdekesség
Az egyiptomiak és a régi rómaiak a lencsével újévkor nem csak a saját gazdagságukat, bőségüket és jólétüket szimbolizálták, de tettek a halottak mellé útravalónak is, így kívántak nekik is további minden jót.