Finomított kókuszolaj N&Z (vödrös) 1 l
várható kiszállítás: 2024-11-25, hétfő
- +4235
Termék leírása
A kókuszból kinyert olajat a trópusokon már évezredek óta előszeretettel használják, az utóbbi években pedig itthon is egyre nagyobb figyelmet kap. Nem véletlenül, hiszen bár finomított olajról van szó, mégis mentes az egészségre káros vegyi anyagoktól, adalékoktól, nem hidrogénezett, készítése során pedig nem alkalmaznak kémiai eljárásokat - tehát csak és kizárólag 100% kókuszolajat tartalmaz.
Hogyan készül a finomított kókuszolaj?
A finomított kókuszolaj a szárított kókuszdió “húsának” mechanikai préselésével jön létre. Az eljárás során magas hőfokon hevítik, majd szűrik, hogy eltávolítsák az összes esetleges szennyeződést. Az így előállított kókuszolajnak nincsen kókusz íze, vagy illata, és igen magas hőfokon (200-230 fokon) lehet benne sütni - akár többször is - mivel nem ég meg. Tehát a finomított kókuszolajnál maga az eljárás kivételesen nem jelent kémiai vagy vegyszeres beavatkozást - mint a legtöbb más finomított olajnál -, ezáltal nem tartalmaz az egészségre káros vegyi anyagokat.
Kókuszolaj vagy kókuszzsír?
A két elnevezés ugyanazt a növényi eredetű alapanyagot takarja, csak az éppen aktuális hőmérséklettől függően más a termék állaga. Kókuszzsírnak (vagy kókuszvajnak) a szilárdabb, kenhető állagú típust szokták nevezni, ami körülbelül 22-23 fok alatt jellemző rá. 23-24 fok felett azonban folyékony állagúvá kezd válni, ilyenkor már kókuszolajnak emlegetik inkább. Ez az állagváltozás nagyon praktikus tud lenni a konyhában is, hiszen aki zsírként szereti használni az egyszerűen berakja a hűtőbe, míg aki olajként, az inkább a konyha melegében, a szekrényben tartja, ahol általában folyékony marad.
Hogyan hat a kókuszolaj az egészségre?
- A kókuszolaj zsírsavösszetétele legnagyobb arányban kaprinsavat és laurinsavat tartalmaz, ennek köszönheti gombaölő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális és antioxidáns hatásait.
- Hihetetlen előnyös tulajdonságai közé tartozik, hogy a kókuszolajat teljesen máshogy kezeli és használja fel az emberi szervezet, mint a többi zsiradékot, hiszen lebontásához nem szükségesek enzimek és zsírlebontó folyamatok. Ez azt jelenti, hogy könnyen emészthető, így még az anyagcsere- vagy gyomorproblémákkal küszködő emberek is fogyaszthatják.
- Ráadásul a finomított kókuszolaj koleszterinmentes is.
Miért érdemes kókuszolajat használni a konyhában?
A sütő-főző kókuszolaj egyértelműen több, mint alternatív alapanyag! Számtalan előnyös tulajdonsága miatt teljes értékű és kompromisszummentes megoldás bármit is készítenénk a segítségével. A bármi alatt minden olyan ételt értünk, aminek az elkészítéséhez hagyományos finomított napraforgó vagy egyéb finomított olajat használnánk.
Hőstabilitásának köszönhetően hosszan lehet benne sütni, miközben nem ég meg maga az olaj, sőt olajszag sem fog terjengeni a lakásban. Ha rántott húshoz vagy bundás kenyérhez támad kedvünk, akkor nyugodtan készítsük el kókuszolajban - szagmentesen, kókusz íz nélkül, a kókuszolaj ugyanis nemcsak illatmentes, de teljesen semleges ízű is! És bár hihetetlennek hangzik, de igaz: a kókuszolajban gyorsabban sülnek meg az ételek.
Mindezeken túl a sütő-főző kókuszolaj azért is szuper konyhai alapanyag, mert hosszan eltartható, nem hajlamos avasodársa, vagy hő hatására oxidációra. További előnyös tulajdonsága a többi növényi olajhoz képest, hogy többször is süthetünk benne. Fontos viszont, hogy minden sütés után szűrjük le az olajat, mert az esetlegesen benne maradt apró ételmaradékok a következő sütéskor megéghetnek és így elronthatják az étel ízét.
Mihez használhatjuk a kókuszolajat?
- A vegetáriánus, mentes és más egészséges táplálkozási irányzatok egyik kedvenc alapanyaga.
- Különösen jól működik “zsiradékként” a mentes, sütés nélküli sütemények elkészítésénél.
- Zöldfűszerekkel, fűszernövényekkel pácok és mártások készítéséhez is használhatjuk.
- Rántások, pörköltek, raguk, egytálételek, levesek, tészták, stb. elkészítéséhez is jól működik.