Fekete szezámmag
várható kiszállítás: 2024-09-24, kedd
- +4235
Termék leírása
A, B1, B2, D, E vitamin, magnézium, kalcium, kálium, foszfor, vas, mangán, réz, cink.
Miért jó?
A fekete szezámmag nagyon hasonlít a fehér szezámmaghoz. Amiben különbözik, hogy nem hántolt, még több kalciumot tartalmaz, olajtartalma és fehérjetartalma is jóval magasabb a fehértől. Aromája ízletesebb és erőteljesebb, amit pirítással tovább fokozhatunk. Pirítás hatására az értékes anyagok is jobban felszabadulnak.
Az összes olajos magvak közül a szezámmag tartalmazza a legtöbb kalciumot, igazi kalciumbomba. Rendszeres fogyasztása kifejezetten ajánlott csontritkulás esetén, de az egészséges csontozatra is jó hatással van, erősebbé teszi. Magas szinten gondoskodik a fogak és a haj szépségéről is.
Segít megakadályozni a rosszindulatú sejtek burjánzását, leginkább a vastagbélrák és emésztőszervi daganatok kockázatát csökkenti , és hozzájárul a migrén és a menstruációkor jelentkező fájdalmak enyhítéséhez is. Fehérjeforrásként kiemelkedő energiaforrás, fáradtság és álmatlanság ellen is kiváló. A benne lévő réz miatt enyhítheti az ízületi gyulladásokat, míg a magnézium az érrendszer és a légzőszervek egészségért felelős.
Gazdag telítetlen zsírsavakban, jótékonyan hat a szervezet koleszterin szintjére, rendkívül gazdag aminosavakban is. Erősíti a szívizmot és az idegrendszert, máj és epebántalmakat is enyhít, jó méregtelenítő hatású.
Továbbá jó antioxidáns, sejtmegújító hatású, erősíti az idegszöveteket és a szívizmot, gátolja a véralvadást.
A szezámmagban rejlő jótékony és magas olajtartalom eredményesen akadályozhatja meg a melanoma növekedését is.
Rostjai segítik az emésztést, kiváló anyagcsere pörgető, jó salaktalanító hatású.
Ahhoz, hogy a szezámmag a legjobban hasznosulni tudjon szervezetünkben, fogyasszuk darálva, ez nagyban növeli jótékony hatását (az emésztést, a tápanyag felszívódását és beépülését) a szervezetbe.
Fontos:
A dióra allergiásak fokozott figyelemmel fogyasszák, előfordulhat, hogy a szezámmag is allergiás reakciót válthat ki náluk!
Felhasználási ötletek:
A fekete szezámmag intenzívebb íze mellett kiváló dekorációs elem is, a fehér szezámmaggal együtt használva pedig izgalmas szezámmag színkavalkádokat lehet vele alkotni.
Használhatjuk darálva, egészben, nyersen, pirítva, önmagában vagy keverve. Szórhatjuk mindenféle pékáruk és sütemények tetejére, és bele a tésztájába is, tehetjük salátába, joghurtba, kefirbe, müzlibe is.
Reform konyhában használhatjuk lisztmentes kenyerekbe és süteményekbe, panírokba, készíthetünk belőle krémet, vajat és tejet is.
A nemzetközi konyhában is nagyon kedvelt alapanyag, világszerte használják, de a leggyakrabban a közel-keleti és az ázsiai konyhában fordul elő. Érdekesség, hogy amíg Európában és Amerikában többnyire sokadik összetevőnek használják a konyhában, addig Ázsiában és Afrikában kifejezetten fontos alapanyagot képez az ételeknél, sőt az ételek ízesítésre is használják (pl: szezámsó, szezámpaszta, szezámolaj, stb), leginkább szószokat, curryket, fűszer keverékeket ízesítenek vele. Sokféle szezámkrém, a humusz és a halva egyik alapanyaga is a szezámmag.
Pirítva még ízletesebb lesz!
Érdekesség:
A szezámmag több ezer éve létezik, sőt mondják azt is, hogy amikor az istenek a világot teremtették, szezám bort ittak :-)