- Termékek
- Aszalt gyümölcsök
- Olajos magvak
- Száraz áruk
- Tészták
- Olajok
Lencsefőzelék puy lencséből, kesudióval
Lencséből sok izgalmas fajta van a mi sima, étkezési lencsénk mellett. Érdemes elmélyülni a típusok kipróbálásában, hiszen szép színeiken kívül íz és állagbéli különbségek is észrevehetőek közöttük.
Amelyik fajtával ma foglalkozunk, az nem más, mint a puy lencse. Már több, mint 2000 éve termesztik Le-Puy-en-Valey városában, Franciaország szívében. Tekintve, hogy eredetvédett fajta, kizárólag vegyszermentes környezetben nő fel, a régi szokásoknak megfelelően. Színe sötétzöld, apró pöttyökkel.
A lencse az egyik legősibb eledelünk, az ókori Rómában és Görögországban is fogyasztották. Több helyen említésre kerül a Bibliában, illetve mitológiai jelentősége is van: a halottak mellé egy tál lencsét temettek útravalónak. Sokáig a szegények kaviárjának tartották (lsd. beluga lencse), viszont manapság már elfoglalta méltó helyét a csúcsgasztronómiában is.
Receptünkben a francia ízvilágot hívjuk életre, hisz mi is állhatna jobban ennek az alapanyagnak, mint az, hogy szülőhazájának fűszerezését alkalmazzuk?
A lencsefőzelék hozzávalói 4 személyre:
- 1 szál póréhagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 50 dkg puy lencse
- 1 szál sárgarépa
- 1 szál fehérrépa
Házi bouquet garni, azaz egy fűszercsokor belőlük:
- 2 db friss babérlevél
- 2 ág majoranna
- 2 ág kakukkfű
- 1 ág tárkony
- 2 ek. Dijoni mustár
- 3 ek. extra szűz olivaolaj
- 1 ek. tökmagolaj
- 2 tk. durva szemű só
- Pár szem zöldbors
- 10 dkg kesudió
Díszítéshez (opció):
- 5 dkg őrölt tökmag
- kevés borsócsíra
A lencsefőzelék elkészítése:
1. Az olívaolajat egy 1 literes lábos alján, alacsony lángon felhevítjük. Adjuk hozzá a már finomra szelt póréhagymát, fokhagymát, megpucolt és lereszelt sárgarépát, fehérrépát. Dinszteljük, időnként megkeverve pár percig, majd adjuk hozzá a lencsét is, és pirítsuk őket együtt tovább. A lencse nem igényel beáztatást, így szárazon tudunk vele dolgozni. Minden magnak jót tesz, ha egy kicsit pirítjuk, alkalmazhatjuk ezt más hüvelyeseken is nyugodt szívvel. Ahhoz, hogy a zöldségekben levő természetes cukrok karamellizálódni tudjanak, nem szabad folyamatosan kevergetni az ételt. A kevesebb néha több alapon a végeredmény itt is sokkal jobb lesz.
2. 8-10 perc elteltével öntsük fel a lencsét annyi vízzel, mely ellepi. Készítsünk friss zöldfűszereinkből csokrot (házi bouquet garni), és helyezzük a főzővízbe.
3. Amíg a lencse puhul, rakjuk a kesudió kétharmadát vászonzsákba, és klopfoló segítségével törjük durvára a szemeket. (választhatunk hozzá aprított kesudiót is, ha nem szeretnénk ezzel foglalatoskodni.) Hevítsünk szárazon serpenyőt, és folyamatos kevergetés mellett pirítsuk le a diónkat is. Vigyázzunk, a magok nagyon könnyen megégnek, ha ez előfordulna, azonnal borítsuk hideg felületre, és válogassuk ki a kormos szemeket.
4. Ahogy dagad a lencse a víz hatására, folyamatosan pótoljuk a folyadékot, hogy mindig ellepje az ételt. Nem szeretek a hüvelyesekhez sót adni főzés folyamán, de a lencse kivétel: héját nem keményíti meg a durva szemű só, ezért adjuk hozzá nyugodtan.
5. Főzzük a lencsét puhára, de ne szét, ekkor óvatosan vegyük le a tűzről. Csipesz segítségével távolítsuk el a bouquet garnit (azaz a kis fűszercsokrunkat), és keverjük az ételhez a mustárt, tökmagolajat, és fűszermozsárban feltört zöldborsot is.
6. Sűrítést a főzelék a magvak keményítőtartalma miatt nem igényel, viszont ha szeretnénk krémesíteni, vegyünk ki belőle, és botmixer vagy turmixgép segítségével pépesítsük, majd kevergessük az ételhez a ledarált “sűrítőanyagot”.
7. Díszítésként pár csepp tökmagolajat, finomra darált tökmagot, a félretett kesudiónkat, és csírákat javaslok.
8. Még melegen, egy kis balzsamecettel tálaljuk!
Recept és fotó: Sinkó Bori, a Hokedli főzelékbár tulajdonosa.