Egy kis származástörténet
Eredetét tekintve Svájcból származik, és kásafélének fogyasztották a pásztorok. A hozzávalói csak gabonafélékből, friss vagy aszalt gyümölcsökből, dióból, tejszínből, tejből vagy joghurtból, illetve mézből és almából álltak. Már itt látszik mekkora potenciált hordoz magában ez az étel! Szinte végtelen variációja létezik! Változhat a gabonák összetétele, feldolgozottsága, a bele kerülő gyümölcsök fajtái, aszalt helyett használhatunk frisset is.
A hozzáadott folyadék tovább színesíti a képet! Tejtermékek helyett készíthetjük növényi tejjel vagy éppen gyümölcslével is. Lényegében alapanyagaink és kreativitásunk szabhat határt annak, mit is eszünk müzlinek :)
Miért jó ez neked?
Azon kívül, hogy bátran variálhatod, élelmi rostokban kifejezetten gazdag ételről beszélünk.
Vegyük a zabpelyhet, ami hagyományosan a müzli alapja.
- Tele van vitaminnal, ásványi anyaggal, és tartalmaz antioxidánsokat is, ezenkívül kiváló vasforrás.
- Fehérje tartalmát tekintve kiemelkedik a növények közül. Emellett alakbarát!
- Lassan szívódik fel, glikémiás indexe alacsony, így nem emeli meg jelentősen a vércukorszintet.
- Olyan víz oldékony rostanyagok is megtalálhatók benne, amelyek jelentős mennyiségű vizet tudnak megkötni, ennek , és magas rosttartalmának is köszönhetően emésztést serkentő hatással bír, továbbá a teltségérzet kialakulása is hamarabb jön el , és jóval tovább is tart, mint sok más étel esetében.
És ott van a tönkölybúzapehely is, ami egy kifejezetten izgalmas növény, és igazi joly joker hozzávaló!
- Tudtad azt, hogy ez a fajtiszta növény még a gyomot is elnyomja? Így a termesztésénél nincs szükség semmilyen vegyszerre, ilyen értelemben teljesen bio
- Plusz az sem elhanyagolható tény, hogy gazdag tápanyagokban, és segíti az emésztést.
- Magas ásványianyag tartalommal bír (vas, magnézium, kobalt) és gazdag vitaminokban (A, B, E) is.
- a belőle felvehető fehérjemenyiség csaknem duplája a ma termesztett búzafajtáknak
- a hagyományos búzafélékkel ellentétben kisebb szénhidrát- és rost tartalmának és alacsonyabb glikémiás indexének köszönhetően jól beilleszthető a cukorbetegek étrendjébe
No és persze a magok! Bármilyen olajos magot is tegyünk a müzlinkbe, a bennük található vitaminok, ásványi anyagok és telítetlen zsírsavak nélkülözhetetlen forrásai a teljes értékű táplálkozásnak. Az aszalt gyümölcsök pedig gyümölcscukor tartalmuknál fogva biztosítanak számunkra energiát, és változatos ízvilágot!
Összegezve: ha müzlivel indítod a napod, nem pedig egy péksütivel, a délelőtti órákban még az agyad is jobban fog szárnyalni, hiszen hosszabb ideig kapsz energiát belőle.
Hogyan készítsem el a saját változatomat?
Ma már a boltokban rengeteg kész müzlikeverék közül választhatunk. De ebben az ételben az a szép, hogy pont ennyire gyorsan a saját variációnkat is megalkothatjuk! Sőt, ha mi állítjuk össze magunknak, nem kerül bele semmilyen adalékanyag és tartósítószer, sem ízfokozó, sem térfogatnövelő.
A legklasszikusabb müzli alap a zabpehely
De készíthetjük tönkölybúzapehelyből, búzapehelyből, rozspehelyből vagy árpapehelyből is, vagy ezeknek a keverékéből. A teljes kínálatot itt tudod megnézni: a natúr gabonapelyhek oldalon.
Ehhez az alaphoz jönnek az olajos magvak, és itt szintén csak képzeletünk vagy ízlésünk szab határt! Lehet dióval, mandulával, mogyoróval, pisztáciával is keverni a müzlit. Nem utolsó sorban pedig aszalt gyümölcsök, amik szintén hatalmas választékban állnak a rendelkezésünkre. (De ha igazi müzlifogyasztó vagy, böngészd át alaposan az oldalunkat, akár 3x ennyi terméket is találsz nálunk a müzlidbe :) )
Mire használhatjuk még a pelyheket a müzlin túl?
Készíthetünk belőlük:
- számtalan féle müzliszeletet
- gabonapehely (jellemzően zabpehely) alapú süteményeket (főként kekszeket)
- jobbnál jobb pohárkrémeket
- és isteni granolát
Ha megkóstolnád a granolát, de készen szeretnéd venni, akkor nálunk ezt is megteheted!