Csicseriborsó
várható kiszállítás: 2024-11-27, szerda
- +4235
Termék leírása
A csicseriborsó sokáig alternatív alapanyagként, illetve a vega és vegán étrend egyik sarokköveként élt a köztudatban, mára azonban a klasszikus - nem speciális étrendet követő - magyar konyhákba is beköltözött, és egyre népszerűbb gasztronómiai szempontból is. Így érdemes egy kicsit jobban megismerkedni ezzel az izgalmas hozzávalóval.
A csicseriborsó a keleti konyhák egzotikus világából, Kis-Ázsiából ered, ahol már sok ezer éve a gasztrokultúra része, később innen terjedt el a Földközi-tenger és India térségébe. Mára már az egész világon előszeretettel használják - és nem csak a reform vagy az egészséges konyha hívei.
Miért egészséges a csicseriborsó?
A csicseriborsó minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, amit kedvelhetünk egy élelmiszer alapanyagban: finom, sokrétűen felhasználható, kiemelkedően tápláló és egészséges.
- A csicseriborsó gazdag tápanyagforrás, tartalmaz B9-vitamint, magas a vas-, a magnézium, a kalcium- és a cinktartalma.
- A benne található vitaminok, tápanyagok jó hatással vannak az immunrendszerre és az anyagcsere-működésére.
- Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, utóbbi szeléntartalmának köszönhető.
- Magas rosttartalma támogatja mind a bélflóra egészségét, mind az immunrendszerünk megfelelő működését.
- Kiemelkedő a fehérjetartalma, így a húsmentes életmódot folytatók számára is ideális alapanyag.
- Lassan felszívódó szénhidrát típus, alacsony a glikémiás indexe, így súlykontroll szempontjából is jó választás, hiszen hosszan tartó jóllakottság-érzetet biztosít.
Hogyan főzzünk csicseriborsót?
Ahogy a többi hüvelyest, így a csicseriborsót is érdemes egy éjszakára (8-12 órára) beáztatni, hogy a szemek megszívhassák magukat vízzel (duplájára nőnek) és kissé megpuhuljanak. Főzés előtt öntsük le róla az áztatóvizet és tegyük fel bő, friss vízben a tűzhelyre, közepes lángon 1,5-2 órára. A csicseriborsó főzési ideje eltérhet attól függően, hogy mire szeretnénk felhasználni. Ha például hummuszt készítenénk belőle, akkor főzhetjük nagyon puhára, hiszen a krémhez az lesz az ideális, salátába vagy levesbe viszont az a jobb, ha “roppanósabb” az állaga. Csicseriborsót főzni tehát nem ördöngösség, de ha mégsincs kedved hozzá, dönthetsz a csicseriborsó konzerv mellett is, ami konyhakész, így nem kell se áztatni, se főzni, azonnal felhasználhatod kedved szerint.
TIPP: Ha magad főzöd a csicseriborsót, érdemes egyszerre többet készíteni, hiszen a főtt verziót lefagyaszthatod, így legközelebb csak elő kell venni és már használhatod is.
Csicseriborsó felhasználása a konyhában
A csicseriborsóról - amit népiesen bagolyborsónak is hívnak - a legtöbb embernek a hummusz ugrik be. Ez a tahinivel elkevert és fűszerezett csicseriborsóból készült krém ma már itthon is szinte mindenhol kapható: szendvicskrémként vagy mártogatósként is színesíti az étkezéseinket.
Hummuszt házilag is könnyedén készíthetünk, sőt az otthoni verziónak mi szabhatjuk meg a karakterét, ízesíthetjük kedvünk szerint és kísérletezhetünk a kedvenc változat létrehozásával. Azonban nem érdemes megállni itt, mert a csicseriborsó például köretként is nagyon jól működik - kiválthatja a szokványos (krumpli-rizs-tészta) szénhidrátforrásokat, sőt főzeléket, krémlevest, egytálételt is készíthetünk belőle. Nagyon jól fűszerezhető, nem véletlen, hogy a keleti konyha egyik jól ismert ételének, a falafelnek is a csicseriborsó az alapja. Sőt isteni, egészséges ropogtatnivalót is süthetünk belőle, amit szintén a saját ízlésünknek megfelelően fűszerezhetünk.
Mutatjuk is kedvenc és kipróbált magosboltos csicseriborsós receptjeinket: